Режим роботи:
понеділок-п’ятниця
з 9:00 до 18:00

Від батька до сина: які сенси заховані в чоловічих вишиванках

Класика чи модерн?

Стилісти та етнологи кажуть, що є дві вишиванки: традиційна і сучасна. Чим більше проходить часу, тим більше вони відрізняються одна від одної. Різниця проявляється навіть на рівні термінів. Фахівці, які працюють з українським національним костюмом, вважають, що називати старовинні екземпляри «вишиванками» не зовсім коректно. Це слово з’явилося доволі недавно. Наприклад, сільські бабусі, з якими спілкуються етнологи, його не знають. Вони вживають «вишита сорочка». І вкладають в це словосполучення набагато більше, ніж просто одяг на щодень. Наприклад, чорні вишиванки раніше носили лише чоловіки. І він вважався кольором печалі та смутку. Але тепер чорний колір вже не сприймають настільки песимістично. Він більше про класику та елегантність. Тепер все більше чоловіків обирають однотонні вишиті сорочки, щоб створювати з ними стильні луки та ходити на роботу або ділові зустрічі. І не лише чорні.

Чоловіки теж люблять стильні сімейні луки

В усьому світі ідея фемелі-луків стала дуже популярною. Коли вся сім’я одягає однаковий одяг — це і красиво, і стильно. Чому б не зробити це і з вишитими сорочками? Коли батько й син одягають однакові вишиванки — це не просто гарно, це ще й данина історичним традиціям. Кожен візерунок несе в собі культурну ДНК нашого народу, береже свого власника та захищає сильніше, ніж червона ниточка (що її досі зав’язують на руці).

Ось як це може виглядати

Підібрали для вас 4 стильних варіації чоловічих вишиванок. І додали пояснення візерунків, що на них вишиті.

Синій колір + гуцульський орнамент на вишиванці

Колір, який наші предки вважали дуже потужним оберегом. Він символізує небо і воду, очищення і душевний спокій. Традиційно синій колір прикрашав чоловічі вишиванки, бо вважалося, що саме чоловік часто потрапляє в небезпечні ситуації і йому потрібен захист. Гуцульські орнаменти заховали в собі символи родючості. Отже, сім’я і господарство в такого чоловіка буде файним.

Білий колір + полтавська вишивка «білим по білому»

Білий колір — символ Бога-Отця. Білими нитками на білому вишивають вироби, які символізують духовну чистоту свого власника, добрі помисли й енергію. Білий колір вважається оберегом, що захищає людину від поганих людей і важких думок.

Чорна вишиванка за мотивами борщівської вишивки

Чорний колір — колір землі і плодючості. А ще це колір смутку, сили, суворості та непохитності. Тому раніше чорні вишиванки носили лише чоловіки. Мотиви борщівської вишивки асоціюються з родючими подільськими чорноземами, з одвічною надією на урожай, а, отже, і на життя. Тому в такій вишиванці є прихований сенс: яким би сумним не був цей період, є надія на краще життя.

Зірка Алатир захована у візерунку вишитої сорочки

Символ, який найчастіше можна зустріти на чоловічих вишиванках, — Алатир. Візерунки зірок, складених в таку форму — це орнамент, що символізує зв’язок людини з космосом. А сам символ — оберіг від зла і негативу, захищає від хвороб і безсилля. Ось такий код захований в чоловічій вишиванці. І її власник завжди може розраховувати на прихильність Всесвіту.

Як ви вже зрозуміли, чоловічі вишиванки — не просто красивий одяг, це ціла історія. Це приховані сенси та традиції нашого народу, це легенди, вишиті нитками на полотні. Це подвиги, які колись здійснювали наші предки. Це беззаперечний стиль, який нам дістався у спадок. Якщо ви давно хотіли купити собі вишиту чоловічу сорочку — переходьте за посиланням та обирайте ту, яка сподобалася найбільше.

Фолк Мода

31.01.2022