Вишита весільна сукня: як вибрати кольори та орнамент?
Весілля — подія, до якої кожна наречена готується заздалегідь та дуже ретельно. Продумує все до дрібничок: дизайн, квіткові композиції, вибір локації, стиль майбутнього дійства. Це дуже приємні клопоти й жінки завжди дуже серйозно ставляться до всього, що стосується весільної церемонії. Звісно, особливе місце тут займає сукня нареченої. Деякі дівчата ще змалку знають, яким буде їхнє весільне плаття: з мереживом чи без, довге чи коротке, зі шлейфом чи ні, пишне чи приталене та ін. Сьогодні в усьому світі дуже популярним став тренд на вишиті плаття. Це не просто гарний та стильний наряд, це справжній оберіг і сучасна варіація колишнього обрядового одягу, де орнаменти й кольори вишиванки мають закодований зміст та потужну енергетику. У цій статті ми дамо вам кілька порад, як розібратися в різноманітті кольорів та орнаментів українських вишитих суконь та зрозуміти їх значення. Щоб ви могли обрати той варіант, який вам найбільше до душі.
Орнамент як оберіг
Варто розуміти, що для кожного регіону України були притаманні свої орнаменти. Для Заходу, Дніпропетровщини, Запоріжжя, Черкащини, Одещини, Хмельниччини характерна орнаментальна вишивка, а для інших регіонів — переважно квіткова. Особливо популярні рослинні вишивки були на Луганщині, Миколаївщині, пізніше — на Київщині. На Полтавщині, Сумщині, Чернігівщині, Житомирщині вишиванка поєднувала квіткові та геометричні орнаменти.
Плаття-вишиванки можуть поєднувати кілька різних візерунків. Ідеться тут не тільки про красу й тонкощі ручної роботи. Тут ще є приховані символи, які, за повір’ями наших предків, «програмували» майбутній шлюб на благополуччя в різних сферах. Тому під час вибору сукні звертайте увагу на все.
Квіткові орнаменти
Розмаїття малюнків на вишиванках надзвичайно широке. Тут трапляються й ромашки, чорнобривці й і волошки, і мальви, і ще багато різних квітів. Ми дібрали ті, які найбільше підходять для весілля:
- Листя хмелю символізує життя, розвиток, молоду родину.
- Троянди — нескінченне життя та відродження.
- Мак — захист від зла та пам’ять про загиблих воїнів (це символічна клятва зберегти і продовжити рід).
- Вишитий візерунок Берегині — це оберіг від зла, символ жіночого начала, продовження роду.
- Виноградні грона — благополуччя сім’ї, продовження роду.
- Лілія — дівоча невинність та краса.
Дівчатам, які прагнуть якнайшвидшого поповнення в сім’ї, особливо радимо обирати сукні з зображенням калини чи восьмикутної квітки. Вони символізують плодовитість, материство, зв’язок із родиною та землею, здоров’я та безсмертя роду. Але пам'ятаймо про те, що наряди в парі повинні бути гармонійними. Тому якщо ви обираєте вишиту весільну сукню з певними візерунками, не забудьте й про сорочку нареченого. Орнаменти повинні відповідати один одному. Якщо сукня може бути повністю розшитою візерунками, то для чоловічої сорочки достатньо вишивки на комірці та манжетах. Головне, щоб обидві вишиванки були в одному стилі й з орнаментами, які один одного доповнюють. Не останнє місце, звісно, займають і кольори та тканина, із якої пошитий одяг молодих. Але про це трішки згодом.
Геометричні орнаменти:
Дуже часто для весільних нарядів використовують геометричну вишивку. У ній також є приховані символи, які несуть свій зміст. Загалом дійство весілля не просто так супроводжується цілим рядом традицій. Наші предки вірили, що саме перший день подружнього життя може суттєво вплинути на всі інші. Вони намагалися якомога більше захистити молоду сім’ю, дати «із собою в подружнє життя» якомога більше доброго, хорошого та корисного. Геометрія на вишитих весільних сукнях також мала свій сенс:
- Ромби, свастика, хвилясті лінії символізували захист від злих людей, удачу й щастя для родини та продовження роду.
- Ромб із крапкою посередині — символ материнства та продовження роду, аби у стінах хати лунав дитячий сміх.
- Зірки — порядок і гармонія в родині, аби чоловік із дружиною знаходили порозуміння й уникали конфліктних ситуацій.
- Квадрати — досконалість, гармонія і порядок і в домі, і в житті та стосунках.
- Трикутники символізують Святу Трійцю і є найпотужнішим християнським оберегом та захистом для новоствореної молодої сім’ї.
Якому матеріалу надати перевагу?
Найважливіший критерій під час вибору матеріалу для весільної сукні — його натуральність. Синтетичні тканини, які не дають шкірі дихати, не найкращий варіант для такого насиченого та важливого дня. Тому під час вибору вишитої сукні надавайте перевагу натуральним тканинам. Обирайте льон, бавовну чи шовк. Ці тканини будуть приємними до тіла й виглядатимуть дуже стильно та красиво. До того ж вони довговічні настільки, що ви можете зберегти їх у своєму гардеробі та показувати своїм дітям та онукам.
Який колір весільної вишитої сукні обрати?
Із кольорами у вишиванці трохи простіше, бо їхні значення в регіонах часто збігаються. А от щодо частоти використання тих чи тих відтінків різниця справді є. Жителі західних регіонів частіше використовували у традиційній вишивці багато темних насичених кольорів. Однак для більшості областей все ж притаманні більш стримані одно- чи двоколірні вишиванки. Наприклад, у давнину чорними нитками та білим по білому вишивали на Херсонщині, на Чернігівщині любили білі та червоні кольори. Одноколірна вишивка також переважає на Хмельниччині, Рівненщині, Волині. А для Полтавщини характерні пастельні тони й ніжна кольорова гама. Вінницькі ж жінки особливо любили золотистий колір — колір стиглого жита з украпленнями чорного або зеленого. Найбільш різнобарвними були вишиванки Закарпаття — тут використовували аж понад 10 кольорів!
- Біла вишивка — невинність і чистота (радимо придивитися до суконь, вишитих білим по білому).
- Червоний колір ниток найпопулярніший. Він символізує любов, пристрасть, удачу та захист.
- Синій колір означає жіночу мудрість.
- Жовтий — відкритість і радість, це колір сонця, багатства і процвітання.
Щодо кольору матеріалу, то тут радимо обирати традиційні білі чи бежеві відтінки. Хоча в наших колекціях знайдете сукні й інших кольорів. Тим паче світ уже давно відійшов від того, щоб слідувати якимось рамкам. Є загальні рекомендації — а далі воля вашій фантазії. Ми з радістю допоможемо.
Вишита сукня — це стиль і краса, це традиції і мудрість нашого народу, це таємниці та символи минулого. Це те, що колись предки хотіли передати у спадок нащадкам, зберегти на всі віки. Вишита сукня — це та річ у гардеробі, яка буде цінуватися завжди.
Зараз необов’язково вишивати сукню власноруч. Можна зайти на наш сайт за посиланням та буквально за кілька кліків купити ту сукню, що полюбиться вашому серденьку.