Водохреща: міфи свята та їх спростування

Купатися у крижаній ополонці – стало невідємним атрибутом Водохреща. І, мабуть, багато з вас вже неодноразово занурювався в холодні води йорданки, а хтось – лише задумувався над цим.
  Однак у статті ми б хотіли поговорити не про техніку підготовки і занурення, а про те, як купання на Водохреща супроводжується міфами, які не часто відповідають правдивості.
Міф 1

  Думка багатьох, що мов перед зануренням слід випити алкоголю, бо це додає сили й рішучості пірнути в ополонку.
  Насправді, алкоголь розширює судини, а наслідком цього є зниження артеріального тиску. Коли ж ви пірнаєте у холодну воду, в організмі відбуваються протилежні процеси. Таке зловживання може призвести до фатальних наслідків для здоровя.


Міф 2

  Якщо не будеш купатись в ополонці на Йордана – значить ти нікудишній вірянин.
  Найцікавішим фактом є те, що цей звичай появився ще до хрещення Русі. Та, окрім цього у церковних законах та релігійних догматах не можливо знайти жодного підтвердження, що 19 січня православні зобов’язані занурюватись в ополонку. А немає по тій причині, що це всього лиш звичай, який виник у наших предків.


Міф 3

  Будь-яка хвороба пройде, якщо зануритись у водохресну воду.
  Ох, повірте, якби це було правдою, то багато маленьких діток та усіх людей із недугами було б вилікувано одним лиш зануренням. Однак реальність значно сумніша.
  Позитивно холодні води йорданки вплинуть на здоровя тих людей, які систематично займаються «моржуванням».
А якщо у вас проблеми із судинами, дихальними шляхами чи серцем, то таке купання може перетворитись у сумні наслідки.
 

Міф 4

  У багатьох панує думка, що купання у воді на Водохреща – це той же обряд хрещення: скупались у святій воді, відстояли службу у церкві та одягли хрестик.
  Проте це хибне судження. Адже хрещення – це дуже важливе таїнство для православних людей. Його ще називають другим народженням дитини (духовне, а перше було фізичне, коли дитина зявилася на світ), очищенням його душі для подальшого життя. Саме тому ця традиція вимагає дотримування усіх нюансів та причетність учасників (дитини, священика, хресних батьків) під час виконання обряду.


Міф 5

  Не залежно від рівня забрудненості водоймища – вода на Йордана стає очищеною, оскільки священик опускає до ополонки хрест, який дезінфікує воду іонами срібла, з якого він виготовлений.


  Це не можливо по тих причинах, що:
- не усі священики носять виключно срібні хрести, а деревяні та пластикові;
- іонізація води сріблом – це процес, який вимагає великої кількості срібла. А якщо перекинути це на масштаби річки чи озера, то можна лише уявити скільки матеріалу потрібно...


  На сам кінець хочемо підкреслити, що водохресні купання – це лише традиція, як млинці на Масляну. Якщо вам хочеться і здоровя дозволяє, то купайтесь у крижаній воді. Якщо цього не зробите – нічого поганого в наступному році з цієї причини з вами не буде.

Редакція Фолк Мода
Матеріал по темі 4artblog

  • Водохреща:  міфи свята та їх спростування