Забуті українські інструменти


Музичні інструменти – це культурне багатство українців, яке відкриває таланти пращурів, розповідає про велич та силу українського народу.

Команда «Фолк Моди» пропонує вам 4 забутих українських музичних інструменти, які дивують неповторним звучанням, зовнішнім виглядом та автентикою краю, в якому створювався тепер уже народний інструмент.

  • БУГАЙ

Особливість народного інструменту: невеличкий дерев’яний конусоподібній діжечці верхній отвір з двох боків обтягнутий шкірою. В центрі прикріплювали пучок конячого волосся.

Техніка гри дуже проста: музикант бере бугая під руку, зволоженими  у  квасі чи пиві руками, смикає за волосся і створюється ревучий звук, який часто уподібнюють до ревіння бугая.

Зберігся переважно у Західній Україні.

Почути бугая можна у виконанні електро-фолк групи ­– «ONUKA».

  • ЖАЛІЙКА

На вигляд, як дерев’яна дудка, у кінець якої вставляється пищик. У верхній частині вона має 6-9 отворів для підсилення звуку. Має різкий, голосний, гугнявий звук.

Часто звучить в українського етно-хаос гурту ДахаБраха.

  • ДРИМБА

Це невелика металева підкова, кінці якої подовжені паралельно один одному. У центрі закріплений сталевий язичок із загнутим кінчиком.

Грають на дримбі в такий спосіб: лівою рукою прикладають дримбу до губ, щоб вона торкалася зубів, а правою смикають за металевий прутик. Утворюється характерна вібрація.

На Гуцульщині й до тепер грають на інструменті.

Цікавий факт: у минулому у закарпатському народному хорі був відомий ансамбль дримбарів із 45 учасників.

  • ЦИТРА

Струнний щипковий інструмент у формі пласкої, спереду трохи зігнутої резонансної скриньки з круглим вирізом посередині. На її грифі з металевими поріжками натягнуто 5 металевих струн для виконання мелодії за допомогою плектора, який одягають на великий палець правої руки.


Цікаві факти про цитру:
 
  • У другій половині XIX ст. у Галичині цитра сталась популяризуватись серед населення через низьку ціну. Тому й не дивно, що вона замінила дороге фортепіяно серед інтелігенції.
  • Добрим цитристом був письменник Юрій Федькович.
  • За свідченням сучасників: радянські ідеологи сприймали цитру як «націоналістичний» інструмент, оскільки в їхньому розумінні, цитра належала до типових атрибутів домашнього побуту передової, національно свідомої частини української інтелігенції та священицьких родин, а значить, була приречена на повне знищення.